Skip Navigation
 

          
        

        
        
        

        

        

                    

Ochrona samochodu zimą

"AGLOPRIMA" I NIEGROŹNA JEST ZIMA cz.I

Zima nas nie zaskoczy, jeżeli naszemu samochodowi poświęcimy przed nią trochę uwagi i uzbroimy się w specjalne zimowe wyposażenie.

NADWOZIE

Przygotowanie należy zacząć od bardzo dokładnego umycia auta. Myjemy dobrymi szamponami, które skutecznie usuwają zabrudzenia oraz zabezpieczają lakier warstwą ochronną. Potem dokonujemy inspekcji powłoki lakierniczej. Musimy odnaleźć nawet najmniejsze odpryski, ślady po insektach i ptasich odchodach czy żywicy z drzew. Trzeba je koniecznie usunąć, żeby nie spowodowały wżerów, stanowiących bezpośrednią pożywkę dla rdzy. Odpowiednie szampony, płyny czyszczące lakier jak i usuwające silne zabrudzenia z chromu i części plastikowych, odrdzewiacze usuwające ogniska korozji i nie dopuszczające do dalszego rozwoju korozji, kredki w różnych kolorach i odcieniach pokrywające głębokie rysy na lakierze i odpryski lakieru, pasty ścierne, kremy nabłyszczające, politury do różnych lakierów, woski renomowanych firm uzyskać można wraz z fachową poradą we wszystkich firmowych placówkach "AGLOPRIMY" regionalnego dystrybutora między innymi takich potentatów w dziedzinie chemii samochodowej, w tym i zimowej jak: SONAX czy VALVOLINE.


SZYBY ORAZ WYCIERACZKI

Kolejnym punktem kontroli jest sprawdzenie stanu wycieraczek. Zniszczone, na szybie pozostawiają coraz to większe smugi i zamazania, zwłaszcza w dni, kiedy temperatura spada poniżej zera, guma robi się twardsza i nie przylega dobrze do szyby. Aby uniknąć kolizji i poprawić komfort podróżowania, wymieniamy zużyte albo zakładamy tylko nowe gumki, l nie zapominamy o wycieraczce tylnej szyby! W placówkach "AGLOPRIMY" zaopatrzyć się można w wycieraczki firmy CHAMPION. W okresie zimowym szczególnie musimy zwracać uwagę, aby w żadnym wypadku nie unieruchomić lodem piórek, co grozi spaleniem silniczek elektryczny. To samo dotyczy wycieraczki tylnej, ogrzewanej w samochodach typu hatchback. Unikajmy w zimie również uruchamiania wycieraczek (po krótkim postoju) na częściowo zamrożonej szybie. Zanim cienka gumka zedrze warstwę przyczepionego lekko lodu i jej krawędzie zostaną wyszczerbione będą pozostawiać na szybie nieprzyjemnej smugi.


SPRYSKIWACZE

Zawsze pamiętajmy o sprawnie działających spryskiwaczach i prawidłowo ustawionych dyszach. Wystarczy kilka minut cierpliwości i jedna szpilka. Dobrze ustawione dysze to mniej porysowana szyba i większy komfort podróżowania po brudnych polskich drogach.


PŁYN DO SPRYSKIWACZY

Dobrą widoczność przez szyby, zwłaszcza zimą można uzyskać poza wymienionymi w poprzednich punktach uwarunkowaniami, stosując odpowiednie środki chemii samochodowej. Podstawowa sprawą jest właściwy płyn do spryskiwaczy. Przez właściwy, należy rozumieć taki płyn, który jest odporny na niskie temperatury, a więc zimowy, jak również posiadający taki skład chemiczny, który gwarantuje, że nie zniszczy lakieru samochodu a także nie zajdzie zjawisko rozmazywania się, co jest bardzo męczące, zwłaszcza w czasie jazdy nocnej. Kuszenie wyjątkowo niską ceną, przez niektórych dystrybutorów może się okazać dla nas niebezpieczne, bowiem możemy nabyć po prostu zwykły bubel, który może spowodować zamarznięcie dysz spryskiwaczy lub wiosną okaże się, że lakier samochodu zmatowiał.


ŚRODKI DO UTRZYMANIA CZYSTOŚCI SZYB OD WEWNĄTRZ

Bardzo istotnym elementem w okresie zimy jest czystość szyby wewnątrz samochodu. Tłusta warstwa szybciej narasta na szybie, gdy często korzystamy z nawiewów na nią oraz palimy w aucie papierosy. Szczególnie chętnie osadza się na niej para, powoduje też męczące dla wzroku refleksy świateł z aut jadących z naprzeciwka. Warto zatem sięgnąć po czystą szmatkę, dobry środek do mycia szyb (najlepiej w postaci pianki w aerozolu firmy VALVOLINE) i porządnie wyczyścić szybę w środku pojazdu. Z zaroszeniem szybko sobie radzi sprawna wentylacja, roszeniu szyb można zapobiec stosując dobry środek antyroszeniowy firmy SONAX, który zapewnia doskonałą widoczność i zapobiega wtórnemu roszeniu. Płyn należy nakładać na wewnętrzne czyste powierzchnie szyb, szmatką, kolistymi ruchami, dokładnie, nie spiesząc się. Co parę tygodni czynność należy powtórzyć. Efekt jest znakomity i nawet przy dużej różnicy temperatur po obu stronach szyb, przy komplecie pasażerów w samochodzie, para osiadająca na szkle nie tworzy mglistej powłoki.


"NIEWIDZIALNA WYCIERACZKA"

W placówkach handlowych "AGLOPRIMY", można się zaopatrzyć w preparaty z grupy tzw. niewidzialnych wycieraczek, zawierających środek antyadhezyjny, który już przy prędkości 55-60 km/h skutecznie zastępuje tradycyjne wycieraczki. Jeśli pokryjemy nim zewnętrzne powierzchnie szyb, to mówiąc najprościej, staną się one tak śliskie, że nawet krople deszczu czy śniegu nie będą mogły się na nich utrzymać i będą spływać pod wpływem strumienia powietrza. Takie śliskie szyby przydają się, również wówczas gdy zepsują się wycieraczki. Amerykanie uważają, iż przesuwające się miarowo przed oczami kierowcy ramiona wycieraczek rozpraszają go, a u osób o skłonnościach medialnych mogą nawet wywoływać senność. Poza tym po przejściu gumki zawsze pozostaje warstewka wody, zniekształcająca obraz, natomiast środki antyadhezyjne w wielu sytuacjach pozwalają obejść się bez wycieraczek, ale również wspomagają ich działanie, bo nie pozwalają wodzie zatrzymać się na szkle. Trzeba jednak pamiętać, że nakładanie tego typu środka trzeba wykonać ściśle według instrukcji, szyba musi być przedtem dokładnie umyta. Źle wykonany zabieg, może nawet pogorszyć widoczność.


Strona 1 - Strona 2